Vaginálna
kvasinková infekcia

Takmer každá žena sa už v živote stretla s nepríjemnou infekciou intímnych partií, ktorá sa prejavuje napríklad svrbením, výtokom či pálením. Takýto diskomfort nezasahuje len do intímneho života, ale pocítime to aj v každodennom živote pri bežných aktivitách.

Infekciu však netreba brať na ľahkú váhu, pretože neliečená môže prejsť do vážnejších problémov. Ako teda správne liečiť infekciu a najmä, ako jej predchádzať?

zena

Čo spôsobuje infekciu?

Infekciu intímnych partií môžu spôsobiť rôzne mikroorganizmy, najčastejšie (80 – 90 % prípadov) kvasinky rodu Candida.

Vaginálna kvasinka Candida albicans sa bežne nachádza v našom tele, konkrétne aj vo vagíne. Presnejšie povedané vo vaginálnej mikrobiote, čo je súhrn mikroorganizmov, ktoré sa nachádzajú vo vagíne.

Ak sa však kvasinka z nejakého dôvodu premnoží, nastáva narušenie prirodzenej rovnováhy a vzniká infekcia sprevádzaná nepríjemnými príznakmi.

Takémuto premnoženiu kvasiniek hovoríme mykóza, preto sa v praxi používa aj pojem vaginálna mykóza.

Komu hrozí riziko vzniku infekcie?

Častejší výskyt kvasinkových infekcií je u tehotných žien alebo tých, ktoré sú v menopauze. Ďalším významným rizikovým faktorom je cukrovka a užívanie hormonálnej antikoncepcie či vybraných liekov (antibiotiká, kortikoidy, imunosupresíva).

Okrem toho na nás vaginálna mykóza číha najmä v lete, keď sa kúpeme v bazénoch alebo nosíme na sebe dlho vlhké plavky. Svoj podiel na rozvoji infekcie môže mať aj strava a nedostatočná/nevhodná intímna hygiena.

Ako rozoznať
kvasinkovú infekciu?

Infekcia nemusí u každého prebiehať rovnako. Najčastejšie ju však prezradia tieto symptómy.

  • intenzívne svrbenie 
  • začervenanie sliznice a kože vonkajšieho genitálu 
  • opuch vulvy 
  • hustý, tvarohovitý výtok belavej farby bez zápachu 

Nezabudnite ani na zvýšenú osobnú hygienu (používajte ženské gély na intímnu hygienu), nosenie bavlnenej spodnej bielizne a abstinenciu od sexu. Dôležitá je aj úprava stravy – odporúča sa vynechať jednoduché cukry, sacharidy (môžu podporovať množenie kvasiniek), ale aj alkohol a kofeín.

Pokiaľ príznaky neustupujú ani po užívaní voľnopredajných liekov, navštívte svojho gynekológa. S návštevou neváhajte ani vtedy, ak vás trápia opakované infekcie.

Liečba vaginálnej mykózy

Liekom prvej voľby pri vaginálnej mykóze sú voľnopredajné vaginálne antimykotiká. Stačí preto zájsť do najbližšej lekárne a poradiť sa s lekárnikom.

Po preliečení antimykotikami ešte môžete podporiť svoje zdravie probiotikami, ktoré posilnia vaginálnu mikroflóru a pomôžu jej rýchlejšie sa dostať spať do prirodzeného stavu.